244Dno-2026-403
Hallintosäännön 6. luvun 6§:n mukaan yksiköstä vastaava viranhaltija valitsee alaisensa määräaikaisen viranhaltijan tai työntekijän enintään yhdeksi (1) vuodeksi.
Kempeleen kunnan koulunkäynninohjaajan (osa-aikainen) tehtävä, ajalle 10.8.2026-4.7.2027 sijoituspaikkana Kirkonkylän koulun Niemelänniityn lastensuojeluyksikön luokka, on ollut haettavana Kuntarekryssä 5.5.- 18.5.2026.
Koulunkäyntiohjaaja (osa-aikainen, määräaikainen) tehtävää haki määräaikaan mennessä 33 hakijaa.
Haastatteluun kutsuttiin 4 hakijaa ajalle 2.6.2026 ja 3.6.2026. Haastattelijoina toimivat rehtori Sami Paavola sekä apulaisrehtori Katriina Kontiokari.
Tehtävän kelpoisuusehtona on koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajan tutkinto tai muu tehtävään soveltuva ammatillinen koulutus.
Tehtävään valittavalla henkilöltä edellytettiin soveltuvaa koulutusta sekä kokemusta lasten ja nuorten parissa työskentelystä. Hakijalta toivottiin hyvää ryhmänhallinnan taitoa, kokemusta erilaisissa opetusjärjestelyissä toimimisesta, hyviä yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja, yhteisöllistä työotetta sekä valmiutta toimia yhdysluokassa erityisluokanopettajan työparina vaativaa erityistä tukea tarvitsevien oppilaiden tukena. Lisäksi arvostimme kokemusta lastensuojeluyksikön kanssa toimimisesta.
Valitsen avoinna olevaan koulunkäynninohjaajan (osa-aikainen, määräaikainen) tehtävään sijoituspaikkana Kirkonkylän koulu, Niemelänniityn lastensuojelun erityisyksikön luokka, Terhi Lahtelan (yhteisöpedagogi, opinto-ohjaaja, ammatillinen opettajan pedagoginen pätevyys, neuropsykiatrinen valmentaja).
Terhi Lahtela täyttää tehtävän menestykselliselle hoitamiselle asetetut edellytykset ja on tehtävään soveltuvin. Hänellä on tehtävään soveltuva koulutus sekä monipuolista työkokemusta opetus- ja kasvatusalalta, sekä oppilaiden yksilöllisestä tukemisesta. Valitulla on kokemusta lastensuojeluyksikössä toimimisesta. Valittu osoitti haastattelussa vahvat vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot sekä ratkaisukeskeisen työotteen. Lisäksi hänellä on kokemusta erilaisten oppijoiden tukemisesta ja kyky toimia rakentavasti haastavissakin tilanteissa.
Valinta perustuu kokonaisarvioon hakijan koulutuksesta ja työkokemuksesta sekä haastattelun perusteella henkilökohtaisista ominaisuuksista ja soveltuvuudesta kyseiseen koulunkäynninohjaajan tehtävään.
Koulunkäyntiohjaajan palkanmaksu ja työnteko keskeytyvät koulujen loma- ajoiksi lukuun ottamatta työntekijän omaa vuosiloma- aikaa tai muita erikseen sovittuja palkallisia vapaita. Palkkaus ja muut palvelussuhteen ehdot määräytyvät KVTES:n mukaisesti.