Valmistelija
Juho Leppänen, talousjohtaja, juho.leppanen@kempele.fi
Perustelut
Kuntalain 110 §:n mukaan valtuuston on vuoden loppuun mennessä hyväksyttävä kunnalle seuraavaksi kalenterivuodeksi talousarvio ottaen huomioon kuntakonsernin talouden vastuut ja velvoitteet. Talousarvion hyväksymisen yhteydessä valtuuston on hyväksyttävä myös taloussuunnitelma kolmeksi tai useammaksi vuodeksi (suunnitelmakausi). Talousarviovuosi on taloussuunnitelman ensimmäinen vuosi. Talousarvio ja -suunnitelma on laadittava siten, että ne toteuttavat kuntastrategiaa ja edellytykset kunnan tehtävien hoitamiseen turvataan. Talousarviossa ja -suunnitelmassa hyväksytään kunnan ja kuntakonsernin toiminnan ja talouden tavoitteet.
Kempeleen kunnan yksiköt ovat arvioineet ensi vuoden talousarvionsa ja ne on koostettu koko kunnan talousarvioksi vuodelle 2026. Talousarvio 2026 on noin -0,7 milj. euroa alijäämäinen ja tilikauden tulos talousarviossa on -1,4 milj. euroa alijäämäinen.
Toimintatuotot ovat 10,6 milj. euroa ja ne pienenevät muutetusta talousarviosta 2025 n. -8,4 %:a (1 milj. euroa). Toimintatuottojen lasku johtuu pääasiassa maanmyyntivoittojen pienemisestä. Ulkoisia toimintakuluja on 79,2 milj. euroa.Toimintakulut kasvavat vain 0,9 %:a (0,7 milj. euroa) edellisen vuoden muutetusta talousarviosta. Toimintakulujen kasvu on erittäin alhainen, kun sitä vertaa keskimääräisiin Kempeleen kasvuprosentteihin aiemmilta vuosilta. Alhaista toimintakulujen kasvua selittää talousarvioon esitetyt talouden sopeutustoimet ja lisäksi kunnan kasvun ja siitä johtuvan palvelutarpeen hidastuminen. Talousarvion toimintakulujen kasvu on kunnanhallituksen asettaman raamin mukainen.
Verotuloja arvioidaan kertyvän yhteensä 52,9 milj. euroa. Verotulot kasvavat 4,8 %:a (2,4 milj. euroa), mikä on kohtuullisen hyvä kasvuprosentti ottaen huomioon kansallisen talous- ja työllisyystilanteeseen. Valtionosuuksia arvioidaan kertyvän n. 24 milj. euroa. Valtionosuuksien kehitys on jäämässä kohtuullisen heikoksi, sillä valtionosuudet kasvaisivat vain 2,7 %:a (0,6 milj. euroa). Heikkoa kasvua selittää keväällä maan hallituksen kevään kehysriihessä tekemä valtionosuuksien 75 milj. euron leikkaus, jonka vaikutus Kempeleen kunnalle oli n. 0,5 milj. euroa.
Vuodelle 2026 investointeja on leikattu merkittävästi talouden sopeutustoimena ja niitä on yhteensä 9,5 milj. euroa. Maanmyyntituloja arvioidaan kertyvän 2,9 milj. euroa.
Uuden lainan nostoon varaudutaan 10,5 milj. eurolla ja vanhoja lainoja lyhennetään 7,5 milj. euroa. Lainakanta kasvaa näin vain 3 milj. euroa, mikäli koko lainannostovaltuutus käytettäisiin. Lainakanta olisi vuoden lopussa n. 5500 euroa/asukas ja se kasvaisi n. 150 eurolla per asukas. Lainat ja vuokravastuut olisi vuoden lopussa 7600 euroa/asukas. Lainakannan kasvu olisi näin edellisvuosia pienempi johtuen pääasiassa investointin sopeuttamisesta nykyiseen taloustilanteeseen.
Suunnitelmavuodet 2027 ja 2028 ovat myös alijäämäisiä, mutta niiden arviointiin liittyy suurta epävarmuutta mm. mahdollisesti voimaan tulevan valtionosuusuudistuksen vuoksi. Suunnitelmavuosina mm. lukion rakentaminen nostaa investointien kokonaismäärään, minkä seurauksena velkamäärän arvioidaan kasvavan suunnitelmavuosina.
Henkilöstötoimikunta on käsitellyt talousarvion 19.11.2025.
Hyvinvointi- ja palveluvaliokunta (11.11.2025):
Hyvinvointi- ja palveluvaliokunta ohjaa lisäämään tonttien luovutusta kunnan kasvun turvaamiseksi huomioiden palveluverkon kestävyys. Investointien ja peruskorjausten yhteydessä pyydetään kriittistä tarkastelua kalustehankintoihin. Valiokunnan niukka enemmistö ohjaa, että Kempelelisää ei lakkauteta. Esille tuli myös näkemys, että Kempelelisä poistettaisiin määräaikaisesti. Kempelelisän poistamisesta syntyneen säästön tilalle esitettiin esimerkiksi tonttimyynnin lisäämistä tai Zimmarin asiakasmaksujen nostoa. Valiokunnan enemmistö ohjaa, että esioppilaiden koulukuljetuksen kilometrirajaa ei nosteta. Valiokunnassa esitettiin, että Kempele-opiston tunnit tulisi olla kokonaan osallistujien kustantamia valtionosuuksien rahoittamien opetustuntien ylimenevältä osalta. Valiokunnan enemmistö ohjaa kuitenkin etenemään talousarvioesityksen mukaisesti, ja vähentämään opiston tuntimäärää 1000 tuntia.
Resurssivaliokunta (18.11.2025):
Resurssivaliokunta kävi keskustelua talousarviosta 2026 ja ohjaa, että talousarvio 2026 hyväksytään ja esittää yksimielisesti seuraavia muutoksia:
- Kempele-lisää ei lakkauteta
- esioppilaiden koulukuljetuksen kilometrirajaa ei nosteta
- asiakasmaksuja tulee tarkastella ja korottaa tarpeen mukaan niissä yksiköissä, joissa se on mahdollista esimerkiksi virkistysuimala Zimmarissa (aikuisten lippujen ja ulkopaikkakuntalaisten ryhmähintojen korotus)
- pientalojen tonttitarjontaa (3-5 tonttia) tulee lisätä asukasmäärän kasvun takaamiseksi Kempeleessä
- pitkän ajan tavoitteena lainanhoitokatteen tulisi olla yli 1, mikä tarkoittaa, että tulorahoitus riittää lainanhoitokuluihin.
Mahdolliset ohjauksesta poikkeavat näkemykset:
Resurssivaliokunnassa esitettiin myös, että avoimen varhaiskasvatuksen toimintaa ei supistettaisi.
Yhteisöllisyysvaliokunta (18.11.2025):
Yhteisöllisyysvaliokunta on tyytyväinen annettuun esittelyyn ja merkitsee esityksen tiedoksi.Valiokunnalla ei ollut erityisiä huomioita talousarvioon liittyen.
Elinvoima- ja työllisyysvaliokunta (18.11.2025):
Elinvoima- ja työllisyysvaliokunta ohjasi, että budjettia valmisteltaisiin esitetyn mukaisesti.
--------
Valiokuntien ohjausten perusteella kunnanhallituksen talousarvion versioon on tehty seuraavat muutokset:
- Luku 6.2 Varhaiskasvatus: Poistettu seuraava teksti: "Esioppilaiden oppilaskuljetusten kilometrirajaa nostetaan 1.8.2026 alkaen kolmeen kilometriin nykyisestä kahdesta kilometristä".
- Lukuun 2.1 Talouden sopeutustoimien yhteyteen lisätty maininnat siitä, että vuoden 2026 aikana tarkastellaan asiakasmaksujen korotuksia ja lisäksi kevään 2026 aikana tarkastellaan mahdollisuuksia lisätä vuosittain luovutettavien asuintonttien määrää.
Talousjohtaja:
Ehdotan valiokuntien ohjausten perusteella, että kunnanhallitus esittää valtuustolle, että se hyväksyy liitteenä olevan talousarvion 2026 ja taloussuunnitelman 2026-2028.
Ehdotus
Esittelijä
Tuomas Lohi, kunnanjohtaja, tuomas.lohi@kempele.fi
Kunnanjohtaja:
Kunnanhallitus hyväksyy talousjohtajan päätösehdotuksen.
Päätös
Asiasta käydyn keskustelun aikana päätettiin yksimielisesti tehdä seuraavat muutoskirjaukset talousarvioon:
Sivulla 17 olevaan taulukkoon kohtaan 3.1. mittarin Palveluverkkosuunnitelman laatiminen ja sen toteuttaminen nykytila -kohta vaihdetaan muotoon ”Lukion suunnittelu aloitettu ja Kokkokankaan päiväkoti aloittamatta.”
Sivulla 17 olevan taulukon 3.1. kohtaan Toimenpiteet ensimmäiseen osioon päätettiin tehdä muutoskirjaus, ”Valmistellaan uuden lukion ja Kokkokankaan päiväkodin toimivat, kustannustehokkaat ja pedagogisesti tarkoituksenmukaiset oppimis- ja varhaiskasvatusympäristöt.”
Sivulle 9, kohtaan Tulevia sopeutustoimia, poistetaan lause ”(esim. virkistysuimala Zimmarissa).”
Sivulle 31, toinen kappale, poistetaan sivulause ”…jota tarvittaisiin myös tulevana vuonna.”
Muutosesitykset:
Anja Joensuu esitti, että Kempele-lisä lisätään talousarvioon. Pirjo Heikkinen, Ilkka Tahkola ja Pasi Jarva kannattivat Joensuun esitystä.
Tommi Torvikoski esitti, että Kempele-lisä lisätään talousarvioon niin, että jatkossa lisää maksettaisiin tulosidonnaisesti. Tarja Hackzell kannatti Torvikosken esitystä.
Janne Malkamäki poistui asian käsittelyn aikana klo 16.04.
Koska asiassa oli tehty kannatettuja muutosesityksiä, siirryttiin äänestämään. Puheenjohtaja esitti, että äänestys toimitetaan avoimesti nimenhuudolla. Esitys hyväksyttiin. Äänestysjärjestyksenä puheenjohtaja esitti, että pohjaesityksestä poikkeavat esitykset asetetaan vastakkain niin että Joensuun esittämä esitys on vaihtoehto JAA ja Torvikosken esitys vaihtoehto EI. Äänestysjärjestys hyväksyttiin.
Äänestyksen tulos:
JAA
Tiina Gallén, Pirjo Heikkinen, Pasi Jarva, Anja Joensuu, Johanna Ohukainen, Antti Ollikainen, Ilkka Tahkola, Pasi Kallankari
EI
Keijo Alahuhtala, Tommi Torvikoski, Tarja Hackzell
Ääniä yhteensä 11
JAA 8 EI 3 TYHJÄ 0
Puheenjohtaja totesi äänestyksen perusteella Joensuun esityksen voittaneeksi.
Äänestyksen jälkeen kunnanhallitus päätti yksimielisesti, että Kempele-lisä lisätään talousarvioesitykseen vuodelle 2026.