Kunnanhallitus, kokous 27.4.2026

§ 157 Valtuustoaloite / Kempeleen kunnan tuki Oulun konservatoriossa opiskelevien lasten ja nuorten musiikin harrastamiseen ja opiskeluun / Pirjo Heikkinen

244Dno-2026-269

Aikaisempi käsittely

Perustelut

Aloite: Kempeleen kunnan tuki Oulun konservatoriossa opiskelevien lasten ja nuorten musiikin harrastamiseen ja opiskeluun

Taustaa:

Kempeleen kunnanhallitus on päätöksellään 9.2. 2026 irtisanonut kunnan ja Oulun konservatorion välisen yhteistyösopimuksen 1.8. 2026 alkaen koskien taiteen perusopetuksen (musiikki) laajemman oppimäärän mukaista opetusta. Ko sopimus on ollut voimassa 2017 alkaen eli noin 9 vuotta. Kunta on siis varannut musiikkioppilaitokselta 56 opiskelupaikkaa kempeleläisille musiikin opiskelua/harrastamista varten. Paikan hinta kunnalle on ollut 800 e/ v /oppilas. Viime vuonna tuettiin opiskelupaikkoja 32 000 e edestä, joka tarkoittaa, että kempeleläisiä opiskelijoita oli 40 opiskelijaa, heistä suurin osa lapsia ja nuoria, toki myös aikuisia. Vanhemmat (tai aikuiset itse) ovat kustantaneet varsinaisen opetuksen ja mahdollisen soitinvuokran itse, vaihdellen 200-800 e/v.   Opiskelu/musiikin harrastaminen laajan oppimäärän mukaisesti vaatii ensin hyväksytyn pääsykokeen konservatorioon Kempeleen kunnan oppilaspaikkakiintiön rajoissa. Opiskeluun sisältyy esim soittamisen opettelun lisäksi musiikin teoriaopintoja ja eriasteisia tutkintoja, oppilaskonsertteja jne. Se ei ole siis pelkästään musiikin, esim soittamisen opiskelua/harjoittelua, kuten kansalaisopistossa meillä tarjotaan ilman pääsykokeita vaikkapa pianonsoitossa. Nyt myös siitä on jouduttu supistamaan. Laajan oppimäärän mukaista musiikin opetusta ei kansalaisopistomme voi tarjota, eikä myöskään taida uudistuvan lainsäädännönkään jälkeen ainakaan kovin laajasti olla mahdollista mm opiskelijamäärä ja soitinvalikoima huomioiden. Em satsauksella ( 32 000 e) ei voitaisi palkata yhtäkään lisäopettajaa vuodeksi.

Ympäristökuntien tuesta vastaavan laajan oppimäärän musiikin opiskeluun/harrastamiseen pyysimme viranhaltijan selvityksen. Saimme 31.3. 2026 tietää, että ympäristökunnat ostavat/tukevat laajan oppimäärän musiikinopiskelua eri musiikkioppilaitoksissa. Limingan seudun musiikkiopiston omistaa Liminka sopimuskuntina Tyrnävä, Lumijoki ja Siikalatva ja em kunnilla on tietty määrä opiskelupaikkoja. Muhoksella laajan musiikin opetus on  mahdollistettu Oulujoki-Opiston kautta. Iillä on sopimus Oulun konservatorion kanssa. Raahen musiikkiopistossa mm Siikajoella on ko opiskelupaikkoja.  Pohjoisen kunnissa opetusta tarjotaan LänsiPohjan musiikkiopiston sopimuskuntina. Esimerkiksi Tyrnävällä ( 56 oppilaspaikkaa) kunta tukee 425 eurolla/opiskelija/ vuosi.

Yhteistyösopimus purettiin talouden sopeuttamiskeinona, joka on sinäänsä ymmärrettävää. Lasten ja nuorten vanhemmat ovat reagoineet irtisanomiseen poikkeuksellisen laajasti lehtikirjoituksin, kommentein sekä 7 llä eri sisältöisellä oikaisuvaatimuksella kunnanhallituksen päätökseen sekä lukuisilla yhteydenotoilla. Onpa jopa kyselty, kasvoiki aiemmin hyvä Kempeleessä, mutta onko se nyt loppunut. On kovasti ihmetelty, miten muissa kunnissa voidaan nähdä asia toisin ja  tukea lahjakkaita musikantteja ja Kempeleessä ei.  Vertaaminen muihin harrastuksiin ja opiskeluun (ei siis ole ammatillista opiskelua) on koettu vaikeaksi, koska kyseessä ei ole ryhmä- eikä kilpailulaji, joten tulosten tai seuran tukeminen ei ole mahdollista. Vertaaminen urheilulajeihin vastaisi samaa kuin hän maksaisi harrastamismahdollisuudesta eli kentästä. Joissakin perheissä oppilaita voi olla useampikin lapsi, jolloin kustannukset nousevat nyt useisiin tuhansiin euroihin sopimuksen loppumisen myötä. Musiikkikin on osa hyvinvointia. Tuki ei toki ole lakisääteistä, mutta on hyvä muistaa, että kunnassammekin tuetaan ei-lakisääteisiä toimintoja jatkuvasti.

Aloite :

Aloitteena esitetään, että kunnassa selvitetään mahdollisuus ja toteutetaan käytäntö tukea aloitteen taustassa mainittuja Oulun konservatoriossa opiskelevia ( tai  vaihtoehtoisesti Limingan musiikkiopistossa) lapsia ja nuoria (ei aikuisia opiskelijoita)  osalla oppilaspaikkakustannuksista esimerkiksi Tyrnävän kunnan (425 e) tavoin syyslukukaudesta 2026 alkaen. Oppilaspaikkamaksu on ulkopaikkakuntalaisille eli nyt kempeleläisillekin 1000 e/v/oppilas, Limingan seudun musiikkiopistossa se on 900e/v/oppilas. Mahdollisen tuen jälkeen lopun oppilaspaikkamaksusta ja opetuksen kokonaisuuden maksaisivat edelleenkin vanhemmat. Tukea haettaisiin eikä se tulisi automaattisesti esimerkiksi kunnan pyytämän oppilaslistan mukaisesti.

Tämä lienee kohtuullinen tuki ja samalla tuemme myös kempeleläisiä vanhempia tukemaan musikaalisesti lahjakkaita lapsiaan ja nuoriaan ympäristökuntien tavoin. Korvauksena tuesta voisimme pyytää kunnan tilaisuuksiin heitä esiintymään. Osa on varmasti jo pitkällä opinnoissaan ja saisimme paikallisia osaajia esille, eikä tarvitsisi kustantaa musiikkiesiintyjiä muutoin. Silloin hyvä kasvaisi Kempeleessä edelleenkin.

Kempele  20.4. 2026

Pirjo Heikkinen, kunnanvaltuutettu (kesk)

Päätös

Aloite lähetettiin kunnanhallituksen käsiteltäväksi.

Valmistelija

  • Laura Kantomaa, hallintojohtaja, laura.kantomaa@kempele.fi

Perustelut

Pirjo Heikkinen on esittänyt valtuuston kokouksessa 20.4.2026 seuraavan aloitteen:

Aloitteena esitetään,​ että kunnassa selvitetään mahdollisuus ja toteutetaan käytäntö tukea aloitteen taustassa mainittuja Oulun konservatoriossa opiskelevia ( tai  vaihtoehtoisesti Limingan musiikkiopistossa) lapsia ja nuoria (ei aikuisia opiskelijoita)  osalla oppilaspaikkakustannuksista esimerkiksi Tyrnävän kunnan (425 e) tavoin syyslukukaudesta 2026 alkaen. Oppilaspaikkamaksu on ulkopaikkakuntalaisille eli nyt kempeleläisillekin 1000 e/v/oppilas,​ Limingan seudun musiikkiopistossa se on 900e/v/oppilas. Mahdollisen tuen jälkeen lopun oppilaspaikkamaksusta ja opetuksen kokonaisuuden maksaisivat edelleenkin vanhemmat. Tukea haettaisiin eikä se tulisi automaattisesti esimerkiksi kunnan pyytämän oppilaslistan mukaisesti.

Tämä lienee kohtuullinen tuki ja samalla tuemme myös kempeleläisiä vanhempia tukemaan musikaalisesti lahjakkaita lapsiaan ja nuoriaan ympäristökuntien tavoin. Korvauksena tuesta voisimme pyytää kunnan tilaisuuksiin heitä esiintymään. Osa on varmasti jo pitkällä opinnoissaan ja saisimme paikallisia osaajia esille,​ eikä tarvitsisi kustantaa musiikkiesiintyjiä muutoin. Silloin hyvä kasvaisi Kempeleessä edelleenkin.

Hallintojohtaja:
Ehdotan,​ että aloite lähetetään sivistys- ja vapaa-aikapalvelujen valmisteltavaksi ja hyvinvointi- ja palveluvaliokunnan ohjattavaksi. 

Ehdotus

Esittelijä

  • Tuomas Lohi, kunnanjohtaja, tuomas.lohi@kempele.fi

Kunnanjohtaja:
Kunnanhallitus hyväksyy hallintojohtajan päätösehdotuksen.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin. 

Tiedoksi

sivistysjohtaja