244Dno-2021-118
Hallintosäännön 6 luvun 15 §:n mukaan palvelussuhteen irtisanomisesta päättää palvelussuhteeseen ottava viranomainen. Henkilöstöpäällikköä on kuultu asiassa.
Irtisanottava työntekijä on ollut yli kolme vuotta työkyvyttömyyden vuoksi poissa tehtävistään, eikä työhön paluu ole työkyvyttömyyden vuoksi mahdollista. Em. syystä työantaja on harkinnut työntekijän työsuhteen irtisanomista työsopimuslain 7 luku 2 §:n mukaisesti työntekijän henkilöön liittyvällä irtisanomisperusteella. Työntekijän työkyky on vähentynyt niin olennaisesti pitkäaikaisesti, että työnantajalta ei voida kohtuudella edellyttää työsuhteen jatkamista.
Ennen päätöstä irtisanomisesta työntekijälle on varattu tilaisuus tulla kuulluksi työsuhteen päättämisen syistä perusteluineen työsopimuslain 9 luvun 2 §:n mukaisesti. Kuulemisessa työntekijä on ilmoittanut hyväksyvänsä irtisanomisperusteen. Työnantaja on selvittänyt myös muun työn tarjoamista, mutta työantaja ei pysty tarjoamaan työntekijälle muuta sellaista työtä, josta hän kykenisi selviytymään.
Edellä mainituin perusteilla päätän, että Kempeleen kunta irtisanoo varhaiskasvatuksen lastenhoitajan työsuhteen.
Päätöksen tarkemmat perustelut ilmenevät päätöksen liitteestä, joka on salassa pidettävä.